Bolí vás něco? Může pomoci rázová vlna

Bolest v rameni, v předloktí, v zádech, bolest paty, Achillovy šlachy, kolene… Začíná to nenápadně, člověk doufá, že do zítřka se z toho vyspí. Ale, co když bolest přetrvává, nebo se dokonce stupňuje? Co když už vás začne omezovat v určitých pohybech či budit v noci? Možným řešením může být aplikace rázové vlny.

Rázovou vlnou se ošetřují především stažené svaly, které mohou způsobovat bolest jak samy o sobě v tzv. spoušťových bodech, tak i v místech svých úponů, ve šlachách. To, co nazýváme nataženým svalem navíc může být sval, ve kterém došlo k mikro ruptuře, přetržení několika svalových vláken. V reakci na to dojde k silnějšímu stažení, které se řetězově šíří dál i do svalů, které nebyly postiženy. Proto může bolest stále stoupat a k uvolnění už pak nestačí běžné protahování. Pomoci může zásah zvenčí.

Úlevu přináší i manuální ošetření spoušťových bodů ve stažených svalech, ale mnohem rychlejší a hlubší odezvu v tkáni má aplikace rázové vlny. Přitom, ač to zní divně, většinou zároveň méně bolí.

Co je to rázová vlna?

Překročila vám někdy nad hlavou stíhačka rychlost zvuku? Pak ráz znáte, je to nesmírně silná akustická vlna. V přístrojích, které se využívají na ošetření pohybového aparátu je generována ve stabilní intenzitě a vysoké frekvenci. Obojí lze podle potřeby upravovat. Do svalu (či šlachy) se přenáší energie této vlny z přístroje hlavicí, v níž se pohybuje kovový projektil. Pocitově jde o „proklepání“, které nemusí být úplně příjemné, ale pomáhá.

Jak to probíhá?

Při první návštěvě to bude trochu delší, je třeba si promluvit o tom, co a jak dlouho bolí, který pohyb případně nejde udělat v plném rozsahu, zda rázovou vlnu lze aplikovat (kontraindikací je například onkologická léčba, injekce kortikoidů v posledních dvou měsících, těhotenství – to pro oblast trupu). Pak následuje samotné ošetření, které se neomezuje jen na místo bolesti. Některá místa je navíc třeba uvolnit ručně – třeba čelist nebo podlopatkový sval.

A co pak?

Po ošetření je potřeba další dva dny dát tělu klidovější režim. To neznamená bez pohybu, ale bez intenzivnější zátěže, která by mohla vést k opětovnému stažení dané oblasti. Takže, budete-li se chtít objednat, pak můžete klidně i těsně po cvičení, nikoli však před ním. S tím je třeba počítat.

Navíc po první návštěvě může být reakce těla trochu bouřlivější, proto je lepší si po ní naplánovat opravdu odpočinek. Těch návštěv je většinou potřeba více, od tří do šesti, sedmi.

A výsledek?

Mělo by jím být postupné uvolnění a tím i snížení bolesti, ideálně až do jejího vymizení. Nedojde k němu úplně u každého, ale často rázová vlna opravdu pomůže.

Pokud chcete zkusit, zda by nepomohla i vám, můžete se objednat přes rezervační systém.

Novinky

Články a zajímavosti nejen o józe

Kdy cvičit jógu? Ideálně ráno!

Je lepší cvičit jógu ráno či večer? Nejlépe obojí, ale pokud si můžete ...  Více

Bezpečná jóga

Můžeme jógou poškodit své zdraví?  Více

Jóga a bolesti zad

Až 80 % populace trápí občasné bolesti zad a kloubů. Bolesti zad a ...  Více

Není nic horšího než pochybnosti. Pochybnosti rozdělují lidi. Je to jed, který rozloží přátelství a rozbíjí vztahy. Je jako trn, který dráždí a bolí. Je jako meč, který zabíjí.

Siddharta Gautama

Ochrana osobních údajů |  Podmínky a pravidla rezervačního systému |  Provozní řád |  Lektoři Domu jógy |  Novinky |  Škola Domu jógy |  Povinně zveřejňované informace